0
0 Adet
Toplam: 0,00 TL
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.
Sepete Git

Alışveriş alışkanlıklarımız bizi anlatır mı?

Alışveriş alışkanlıklarımız bizi anlatır mı?

24/06/2020 11:05:29

Hepimiz daha iyi hayatlar yaşamak için olağanüstü çabalar sarf ediyoruz. Daha iyi bir iş, daha iyi kariyer, daha iyi bir kazanç peşindeyiz. Bunlara ulaşınca daha mutlu, daha başarılı, daha sevilen olacağımızı zannediyoruz.


Çocuk yaşlarda kendimize güvenimiz tamken kendimizi beğenmek ve beğendirmekle ilgili bir derdimiz yokken ergenlikle birlikte kendilik algımız değişmeye başlıyor. Dışardan nasıl göründüğümüz önem kazanıyor.

Bir genç kız tanıyorum. Alışverişin onun için pek çok anlamı var. Alışveriş yaparken kılı kırk yarıyor. Kıyafet, ayakkabı, çanta, aksesuar vb. alırken çok inceliyor, çok düşünüyor. Sıklıkla kararsız kalabiliyor. Hem özgün hem şık olmak istiyor.

Birlikte çok güzel sohbet ediyoruz. Evet şıklık önemli, evet rahatlık önemli, evet kalite önemli. Ancak kendimizle ilgili ne anlatmak istiyoruz; bu da önemli. Özgünlük burada başlıyor.

Giyim kuşam üzerine başlayan sohbet hayatta kim olmak istediğimize evriliyor.

Sahi giyinirken ne anlatmak istiyoruz?

İnsanlar bizi nasıl bilsinler, nasıl tanısınlar istiyoruz?

En sevdiğimiz özelliğimiz hangisi?

Hangi özelliğimizi sevmiyoruz ve görmesinler istiyoruz?

Neden bizimle arkadaş olmak istesinler, vakit geçirsinler?

Diye sorularla sohbet derinleşiyor. Birlikte konuşuyor, düşünüyor, tartışıyoruz. Yıllardır yapıyoruz. Artık o ayakkabıyı neden giymek istediğine dair bir fikri var. Ya da o çok havalı tişörtü..

Beni hiç kullanmadığım bir renkle görünce o günkü duygu durumumu anlıyor. Ya da en salaş halimle gördüğünde kimseyle sohbet etmek istemediğimi.Çok kullanışlı görünen bir çantayı niye almak istediğimi.

Bizim için eğlenceli ve keşif dolu bir oyuna döndü. Onunla bu oyunu oynarken ben de o güne kadar farkında olmadığım bakış açılarımı fark ediyorum.

Alışveriş üzerinden bile, hatta sadece alışveriş alışkanlıklarımız ve tercihlerimiz üzerinden bile hayâllerimiz, özlemlerimiz, kim olmak istediğimiz, öğrendiklerimiz, ezberlerimiz açığa çıkıyor. Tercihlerimiz kim olduğumuzu ele veriyor. Muhteşem ipuçları yakalanıyor.

Siz en çok ne alıyorsunuz? Alışveriş yaparken elinizin en sık gittiği parça hangisi? Hangi renkler favoriniz? Aksesuar olarak neleri seçiyorsunuz? Hiç bu tercihlerde değişiklik yapmak aklınıza geliyor mu? Size hediye almak kolay mı, zor mu? Seçmediklerinize yine de göz atıyor musunuz?

Bu tercihler, kendinizi nasıl gördüğünüzün ve göstermek istediğinizin ipuçları olabilir mi?

Genç arkadaşım itiraz ediyor çoğu kez. Sonra bir yerde anlaşıyoruz. O, çok beğendiği delikanlıyı etkilemek için delikanlının sevdiği hayvanın desenindeki tokasını takmaya devam ediyor. Ben de kitap kulubümün toplantı günlerinde kırmızı çerçeveli gözlüğümü kullanmaya…

Peki siz niye alışveriş yapıyorsunuz, sizce o parçayı neden seçiyorsunuz?

Keyifli keşifler..