0
0 Adet
Toplam: 0,00 TL
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.
Sepete Git

Billboard 2019 ve ‘Kostüm’ olgusu

Billboard 2019 ve ‘Kostüm’ olgusu

24/06/2020 11:03:06

Bu bir müzik ödülleri töreni; kimlik ve stil eşleştirmesi ön planda olduğundan ve aynı zamanda canlı sahne performansları da barındırdığından bir Oscar töreninden farklıydı. Sahne işi, kostüm işi aynı zamanda. Mesele kostüm olduğunda her çeşit kumaşı kullanma ve farklı stiller oluşturma özgürlüğünüz vardır. Sadece göz kamaştıran ışıltılı kumaşlar değil deri, lateks, file, farklı materyaller bir araya getirilebilir. Bir de buna 2019’a özgü kesme birleştirme eklenince eğer estetik kaygı gözetilmezse Halsey’in elbisesinde olduğu gibi garip bir karmaşa hüküm sürebilir.

Sahne performansları nedeniyle bu törende katılımcıların bazılarını farklı kostümler içinde gördük. Kostüm kişilik veren bir unsurdur. Örneğin Ciara geceye başlangıçta dramatik bir elbiseyle katılırken sahneye çıktığında çizgili takımıyla Janet Jackson’ın sanki Rhythm Nation albümünden fırlamış gibi onun ikonik stilini taşıyordu. Tek fark ceket içine giyilen büstiyer modası ile 2019 trendlerine uyarlanmış olmasıydı. 

image-1.png

Çizgili ceket denince akla erkeksi ceketler geliyor. Fakat 2019 yılı ceket formunun kadınsılaştırıldığı bir yıl. Tören katılımcılarının birçoğunda bu ceket modasının nasıl da kadınsı olabildiğini gördük. 4 veya 6 düğmeli kruvaze ceketler altına giyilen mini şort veya dantel etekle, içinde büstiyerle veya elbise formunda her türlü şık görünüm sağlıyor. Örneğin; törende Paula Abdul gümüş saçaklarla süslenmiş ceket-elbise izlenimi veren bir kıyafet içindeydi.

Gömlek-Elbise modasının ise abiyede de uygulanabileceği ve çok şık durabileceği örneğini Olivia Wilde’de gördük. Payetli altın rengi Ralph Lauren elbise çok kapalı olmasına rağmen çekiciydi.

Ralph-Lauren-Olivia-Wilde.jpg

Ceketler ve gömlek-elbiseden söz edince tulumlardan da bahsetmek gerek. Geçen seneden beri 80’ler havasıyla hayatımıza giren tulumlar çok farklı şekilde tasarlanmış olabiliyor. Transparan, işlemeli, jakarlı, saten… Fakat fiziğe uygun ve dikkatli kullanmak gerek yoksa Sophie Turner’ın renkli Louis Vuitton tulumu gibi kısa paçalar fiyasko olabilir. Bu tulum aslında kumaşı ve deseni ile 2019’un devamında bizi bekleyen döşemelik kumaş modası hakkında fikir veriyor.

image-4.png

Gecede göz yanılgısı sunan veya cesurca kullanılan transparanlar da vardı. Klasik işlemeli elbiselerden farklı olarak 2019’da kadın siluetinin çizgiler, çiçekler veya dantel görünümünde şeffaf bir suluboya katmanı ile renklendirilmiş olduğu izlenimini veriyor. İkonik birer kostüm olgusundalar.

En çok göze batan detaylardan ‘’ışıltılı taşlar’’ ın takı ve aksesuar olmasının ötesinde Ciara’nın elbisesinden yükselen taşlı boyunluğun farklı yerlerde elbiseyi vücuda tutturmak için kullanılmış olması da dikkat çekiyor.

image-3.png

Taşlar dışında ‘parıltı’ sadece sahne performansı izlediğimiz için değil 2019 trendlerinde ön planda olduğu için karşımıza çıkıyor ve sokakta da kullanılıyor. Sebebi ise günümüzün sosyal trendlerinden ‘kendini önemli hissetme hali’. Taylor Swift sahne performansında botları ve renkli payetli elbisesi ile bir buz patencisini andırıyordu. Ariana Grande ve grubu da pembeler ve parıltıyla sahneyi doldurdu. Bu kadar pembe ve parıltı masalsı bir hikayenin parçası olmayı anımsatmıyor mu?

Taylor Swift Türk tasarımcı kardeşler Raisa&Vanessa tasarımı leylak rengi elbisesi ile gecenin dikkat çeken kadınıydı. Lila son zamanlarda hayatımıza giren önemli renklerden. Elbise zarifçe detaylandırılmış; file, dantel, sırt dekoltesi ve fırfırlar olmasına rağmen çok güçlü görünüyor. Raisa&Vanessa kardeşler ‘’zarif ve güçlü’’ imajını çok iyi veriyor.

İşte bu çağımızın kadını. Kadınsı ve aynı zamanda destansı bir kahramanın gücüne sahip gibi. Kostüm burada önem kazanıyor. Ortama ve etkinliğe uygun olduğunda sizi o hikayenin parçası yapıyor; uyumlu ve unutulmaz.