200 TL ve üzeri alışverişlerde KARGO ÜCRETSİZ
0
0 Adet
Toplam: 0,00 TL
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.
Sepete Git

Doğaya Yakınlaşmak : Evde Yaşayan Bitkiler

Doğaya Yakınlaşmak : Evde Yaşayan Bitkiler

24/06/2020 12:47:50

Hepimiz bahar serinliğinde özgürce dolaşmayı, yorulup sevdiğimiz bir cafede bir ağacın altında oturup kahve içmeyi özledik bugünlerde. Nisan ayı ile birlikte doğadaki canlanmalar çevremize renk katacak şekilde ortaya çıktı ama biz uzaktan bakıp durduk. 

Hayatımızda iş yoğunluğu ve koşuşturmaca varken evimizi bir canlıyla paylaşmak çok zor geliyordu belki. Çevrenizde botanik bahçesi varsa önünde oluşan kuyruklara hayret ediyor veya evcil hayvan alan yakınlarınızı duyuyor olabilirsiniz. Çünkü şimdi bir ihtiyaç oldu bunlar.

Bilirsiniz ilk olarak erik, badem ve kiraz ağaçları çiçek açar. Sonra pazarlarda marketlerde çiçek tohumları ve sebze fidelerinin satıldığını görmeye başlarız. Acaba bizim evde olur mu diye düşünmeyin. Her mekana göre yetiştirilecek bitki var. Bugünlerde yaşamın toprak, ışık ve suyla tüm özgünlüğüyle devam ettiğini görmek muhteşem.

Eğer hiç güneşli alanınız yoksa gölge seven çiçekler var. Ortanca, orman gülü, açelya, gölge çimi… Yarı gölge alanlarda bir kök karanfil ekip nasıl çoğalıp saksılardan taştığına hayret edersiniz. (Not: Boyunun 3 katı derinlikte saksıyı severler ki sulama suyu altta toplansın ve ihtiyacı kadar alsın.)

Eğer minik sebze bahçenizi oluşturmak istiyorsanız bu kez güneşe ihtiyacınız var. Güneş alan alanınız küçükse saksıları tercih edebilirsiniz. Küçük bir saksıda bile olsa elinizle ektiğiniz bir bitkinin büyüdüğünü görmek inanın insana çok iyi geliyor.

Mayıs ayı balkon ve teras bahçeciliği için en uygun başlama zamanı. Hava ılık ve güneşli günler yağmurlu günlerden fazla. Çevrenizdeki peyzaj mağazalarına gidebilir veya internetten detaylı araştırma yapabilirsiniz. Cherry domates, nane, biber çeşitleri saksıda yetiştirilebilecek en pratik sebzeler. Tek bir saksıdan günde 2-3 tane cherry domates toplayıp kahvaltıda keyifle yiyebilirsiniz 🙂

Eğer yeni bir şeyler almak değil evdeki malzemeleri kullanmak istiyorsanız pek çok şeyi çimlendirip yeniden yetiştirebilirsiniz. Nane saplarını suda bekletip, çimlenmiş patetes kabukları, filizlenmiş soğanlar, kuru bakliyatlar, buğday, vs pek çok şeyi değerlendirebilirsiniz. Bunlar çocuklar için de çok faydalı bilinçlenme aktiviteleri oluyor.

Çiçek ekmek isterseniz seçenek çok. Tek dikkat etmeniz gereken güneş isteği. Etiketlerde bununla ilgili ibareler bulunuyor.

Balkonunuz için pek çok yaratıcı fikre göz gezdirip uygun olan bir tane mutlaka bulursunuz. Yeriniz ne kadar olursa olsun yükseklik farkları oluşturarak alan kazanabilir, tavana kancalı vidalar monte edip asarak yer oluşturabilirsiniz. Bu delikler uygun yer seçiminde yapınıza kesinlikle zarar vermez. (Not: Alçıpan asma tavanlarda olmaz. Beton olduğundan emin olun. Elektrik hattı geçmediğinden de emin olun 🙂 )

Kapalı balkonunuzu okuma ve minik yeşillikler yetiştirme alanı olarak düzenleyebilirsiniz. Sadece günde bir iki kez havalandırın ve günün bir kısmında güneş aldığından emin olun. (Güneş almıyorsa yapay bitkileri görmek bile insana huzur veriyor. Çok gerçekçi yapay bitkiler var. İkea, Mudo, Euroflora herdekora.com vs….)

evde-yasayan-bitkiler.jpg

evde-yasayan-bitkiler-2.jpg

evde-yasayan-bitkiler-3.jpg

evde-yasayan-bitkiler-4.jpg

evde-yasayan-bitkiler-5.jpg


Eğer evde zaten bitkileriniz varsa yeni moda beton karışımlı saksılardan edinebilir veya mevcut saksılarınızı sepetler içine koyabilirsiniz. Veya saksılarınızı kütükler üzerine yerleştirebilirsiniz. Her şey sizin hayal gücünüze bağlı. Özendiğimiz şeyleri yapmak için zaman bulmuşken denemeye değmez mi? 🙂


evde-yasayan-bitkiler-6.jpg

evde-yasayan-bitkiler-8.jpg

evde-yasayan-bitkiler-7.jpg

evde-yasayan-bitkiler-9.jpg