200 TL ve üzeri alışverişlerde KARGO ÜCRETSİZ
0
0 Adet
Toplam: 0,00 TL
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.
Sepete Git

Semtimizde Ne Var?

06/07/2020 10:42:50

Semtimizde Ne Var ? / Çocuk Kitapçısı

r1.jpg

Karşı kaldırımdan geçen tanıdık bir yüze gülümseyip merhaba demek, köşedeki cafenin kaldırıma taşan yeni düzenlenmiş bistro masalarının cazibesine dayanamayıp elimizdeki alışveriş torbasını bir süreliğine yan sandalyede dinlendirmek, az sonra gelecek kahveyi beklerken sokaktan yükselen gül ve yasemin kokularını mutlulukla fark etmek…Çok özlemiştik :) 

Yaşanan salgın tehlikesi semt kültürlerinin gelişmesinde ve yerel işletmelerin canlanmasında etkili oldu. Yazlıklara veya tatile gitmeyenler kalabalıklara karışarak veya çalışmaya odaklanıp uzaklaşmak istemeyenler için yakın çevreyi keşfetmek yeni bir trend. Semt pazarına çıkmak, mahalle kasabına, organik ürünler dükkanına uğramak, birkaç sokak öteye kadar yürümek, daha önce fark etmediğimiz yerleri fark etmek şu sıralarda pek çoğumuzun yaşadığı şeyler. Hatta bu davranış bir giyim stilini de beraberinde getirdi. Ne evde ne dışarıda gibi, yürüyüş, alışveriş, bisiklet hatta belki elektrikli scooter ile gezinmek için konforlu kombinlerden oluşuyor.

r2.jpg

Uzaklara gitmenin güvenli olmadığı endişesi ve semt içindeki arayış her türlü ihtiyacın -internet siparişleri seçeneği dışında- buradaki işletmeler tarafından karşılanacak olması hem ürün çeşitliliği hem de hizmet ve kalitenin arttırılmasını teşvik ediyor.

Çocukluğunu semt kültürü içinde geçirenler çok iyi bilir; hani artık daha çok dizilerde ve reklamlarda gördüğümüz mahalle samimiyeti, dostluk, kimin kim olduğunu bilirlik ve bunun verdiği güven ortamı. Şehir siluetleri gökdelenlere dönüştüğü için bu ihtiyacın nasıl karşılanacağını hep birlikte zaman içinde göreceğiz ve belki yeni sosyolojik kavramlarla tanışacağız.

r3.jpg

Tüm bunlar zihnimizden geçerken çocukları da düşünmüyor değiliz. Okullar açılana kadar zaman nasıl geçecek, oyun ve aktiviteleri nasıl planlayacağız, kişisel gelişimleri için ne yapacağız gibi sorular var. İnternet, tablet, kitaplar…?

Bu sorulara cevap ararken bir keşfimiz oldu. Çocuklar eve kapanıp semt gezintileri artınca İstanbul Selimiye’de camlarında çocuk kitapları resimleri olan bir dükkana mahalleli girip çıkmaya başladı. Dükkan çocuk kitapları toptan dağıtıcısı fakat ailelere yardımcı olmak için dükkanda yeni bir düzenleme yapmışlar. Ön rafları ferah sarı renkli, bol çeşitten oluşan bir kitapçı dükkanı gibi düzenlemişler. Üstelik sahibi sattığı her kitabı tek tek okuyan, yazarları ile tanışan, sorulduğunda üşenmeden kitabı anlatan, çocukla çocuk, büyükle büyük olan bir kitapçı. Hani Meg Ryan’ın Mesajınız Var filminde köşedeki kitapçıyı canlandırdığı bir karakter vardı. Bu dükkan toptancı olmasaydı herhalde öyle bir yer olurdu.

Ayrıca Etiler’de ki Okutopya Kitap Kulübünün tavsiyesini de aldık. Web sitesi de mevcutmuş. Ve tabi ki bulmuşken 4-6 ve 8-12 yaş için hemen bir tavsiye listesi hazırladık ilgilenenler için :)

r4.jpg

7-8, 8-12 Yaş İçin

Vapurları Seven Çocuk *

Güneşi Bile Tamir Eden Adam * (Bu iki kitap keşfedilmeyi bekleyen iki efsane kitapmış)

Momo

Zuzu Serisi - Görkem Kantar Arsoy kitapları

Çizgili Pijamalı Çocuk

Olduğun Yerde Kal

Bir Şeftali Bin Şeftali

Küçük Kara Balık

Ayıların Meşhur Sicilya Baskını

Bunun Adı Findel

Kraliçeyi Kurtarmak

Ağaca Tüneyen Baron

Varolmayan Şövalye

İkiye Bölünen Vikont

r5.jpg

4-6 Yaş İçin

Aç Tırtıl * (Dünyanın en çok satan çocuk kitabı)

Dalga (Yazısız, sadece resimlerle hikaye anlatan bir kitap)

Bil Bakalım Seni Ne kadar Seviyorum (Tudem yayınları )

Balık Tutma Dersleri

Eyvah Kalbim Kırıldı

Eyvah Kim Oldum Ben

Dedemin Adası

Önce Hayal

Masal Yolu

Tombik Ayının Dişi Sallanıyor (Tombik Ayı serisi )

Soso’nun Kompost Kitabı

Annemin Çantası

Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor

Üç kedi Bir Dilek

Üç Kedi Bir Canavar

Tavşan Can İle Fare Su (6 kitaplık bir seri )

(Burada olmayanlar için Redhose Kidz, YKY, İş Bankası, Günışığı, Pearson, Sevim Ak, Behiç Ak, Süleyman Bulut kitaplarına bakılabilir :) )